ایران چه شکلی باشد؟

به نام خداوند بزرگ ومهربان

    می خواهم پیشرفت کنم . می خواهی پیشرفت کنی .

 می خواهیم پیشرفت کنیم.

 

اما من ، تو ، ما می دانیم که تنها خواستن کافی نیست. قدمی باید برداشت. 

 

 گفتند: "بنویسید از پیشرف، از تعالی و از آنچه که مرا و تو را به جلو می راند ویا حداقل می تواند براند"

و تصمیم بر این گرفتم که بنویسم. از پیشرفت ، تعالی و آنچه که این دو را باعث می شود. اما نه. شاید اول باید نوشت از پسرفت و حتی درجا زدن چرا که آنکه پیشرفت می کند بی شک راه نیفتادن در این دو دام را نیز به خوبی فرا گرفته است.

در این جا مسلما نمی توان تمام ابعاد این مسائل را باز کرد وموشکافانه به بررسی آنها پرداخت. اما آیا حداقل نمی تواند من و تو را یاری دهد در اتحاد، دوستی، حس وظیفه شناسی، آینده نگری، تفکر در آینده ی آیندگان، احساس مسئولیت برای سرنوشت آنها که فرزندان همین آب و خاک اند و...

 اما راه چگونه است؟

 سند چشم انداز بیست ساله . این عنوان به گوشت خورده؟

آری. دورخیزی باید برای پیشرفت.

 

من فکر کردم. در مورد همه ی چیزهایی که در بالا خواندی. اینکه نقطه ی شروع کجا باید باشد که ما را به همان نقطه ی پایانی برساند که مدٌ نظرمان است؟ من هم مانند خیلی از مردم تنها نامی از این سند را شنیده بودم. اما کنجکاو شدم و فکر کردم شاید این همان نقطه ی شروعی باشد که به دنبالش بودم. گشتم و متن سند را که در زیر هم برای مطالعه ی شما قرار دادم را یافته و خواندم.

شاید نقطه ی شروعی که دنبالش بودم تنها چند ویژگی برجسته باید داشته باشد: آنچه که مردم برای پیشرفت در آن به تکامل رسیدن درآن زمینه اتحاد و انگیزه دارند و همه با هم یکدل اند.

و قصد این همه حرف چه بود؟

 حال که بحث این است که عوامل و موانع پیشرفت چیست؟و...پس همانطور که گفتم باید در این فکر بود که از کجا شروع باید کردو چه راهی را باید رفت. سند چشم انداز می تواند نقطه ی شروعی باشد (که البته خود به بررسی و انتخاب نقطه ی شروع دیگر نیاز دارد) که در ادامه ی راه نیز ما را یاری می کند. پس در اینجا می خواهیم باهم به این راه فکر کنیم و چاره ای بیندیشیم تا برای برخورد با موانع، سختی ها، رنج ها و حتی شکست ها آماده باشیم و چیزی در این راه اراده و انگیزه ی من و تو را سست نکند تا به روزی برسیم که باهم در جشن پیروزی رسیدن به جایگاه اصلی مان شرکت کنیم.

 

در این مسیر من تنها نباید نویسنده باشم و تو تنها خواننده. پس برای شروع بعد از خواندن سند چشم انداز به  چند سوال که نیاز به جوابشان داریم پاسخ بده.

 

متن سند نهایی چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران

خبرگزاری فارس: رهبر معظم انقلاب اسلامی با ابلاغ سند نهایی چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران به سران سه قوه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افق روشن ایران را در 1404 هجری شمسی ترسیم کردند.

 (خبرگزاری فارس) براساس این سند راهبردی، ایران کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، باهویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل خواهد بود.
متن سند نهایی چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:
"چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 هجری شمسی
با اتکال به قدرت لایزال الهی و در پرتو ایمان و عزم ملی و کوشش برنامه ریزی شده و مدبرانه جمعی و در مسیر تحقق آرمانها و اصول قانون اساسی، در چشم انداز بیست ساله:
ایران کشوری است توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، با هویت اسلامی و انقلابی، الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل.
جامعه ایرانی در افق این چشم انداز چنین ویژگیهایی خواهد داشت:
توسعه یافته، متناسب با مقتضیات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی خود، و متکی بر اصول اخلاقی و ارزشهای اسلامی، ملی و انقلابی، با تاکید بر مردم سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادیهای مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسانها، و بهره مند از امنیت اجتماعی و قضایی.
برخوردار از دانش پیشرفته، توانا در تولید علم و فناوری، متکی بر سهم برتر منابع انسانی و سرمایه اجتماعی در تولید ملی.
امن، مستقل و مقتدر با سازمان دفاعی مبتنی بر بازدارندگی همه جانبه و پیوستگی مردم و حکومت.
برخوردار از سلامت، رفاه، امنیت غذایی، تامین اجتماعی، فرصتهای برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد مستحکم خانواده، به دور از فقر، فساد، تبعیض و بهره مند از محیط زیست مطلوب.
فعال، مسوولیت پذیر، ایثارگر، مومن، رضایت مند، برخوردار از وجدان کاری، انضباط، روحیه‌ تعاون و سازگاری اجتماعی، متعهد به انقلاب و نظام اسلامی و شکوفایی ایران و مفتخر به ایرانی بودن.
دست یافته به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه آسیای جنوب غربی (شامل آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه) با تاکید بر جنبش نرم افزاری و تولید علم، رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی، ارتقاء نسبی سطح درآمد سرانه و رسیدن به اشتغال کامل.
الهام بخش، فعال و موثر در جهان اسلام با تحکیم الگوی مردم سالاری دینی،‌توسعه کارآمد، جامعه اخلاقی، نواندیشی و پویایی فکر و اجتماعی، تاثیرگذار بر همگرایی اسلامی و منطقه‌ای بر اساس تعالیم اسلامی و اندیشه‌های امام خمینی (ره)
دارای تعامل سازنده و موثر با جهان براساس اصول عزت، حکمت و مصحلت.
ملاحظه: در تهیه، تدوین و تصویب برنامه‌های توسعه و بودجه‌های سالیانه، این نکته مورد توجه قرار گیرد که: شاخصه‌ای کمی کلان آنها از قبیل: نرخ سرمایه‌گذاری، درآمد سرانه، تولید ناخالص ملی، نرخ اشتغال و تورم، کاهش فاصله درآمد میان دهک‌های بالا و پایین جامعه، رشد فرهنگ و آموزش و پژوهش و تواناییهای دفاعی و امنیتی، باید متناسب با سیاستهای توسعه و اهداف و الزامات چشم انداز، تنظیم و تعیین گردد و این سیاستها و هدفها به صورت کامل مراعات شود.
شایان ذکر است این چشم انداز مبنای تنظیم سیاستهای کلی چهاربرنامه پنجساله آینده خواهد بود و افق جهت گیری کلی فعالیتهای کشور را در ابعاد مختلف در بیست سال آینده مشخص می‌نماید.

 

 

سوالات

۱- آیا اتحاد، همدلی  و انگیزه در میان مردم ما برای رسیدن به قله ی بلند پیشرفت وتعالی کافی ست؟

۲- به نظر شما اولین گام ها و اولین مسائلی که باید مورد بررسی قرار گیرند چه می باشند؟

/ 0 نظر / 18 بازدید